Yapay Zekanın Geleceği

Yapay Zekanın Geleceği

  • Yapay Zekanın Geleceği
Yapay Zekanın Geleceği

Yapay Zekanın Geleceği

Makinalar insanlar gibi düşünebilir mi? Her şey bu soru ile başladı. Bu soruyu soran ve günümüz bilgisayarlarının ilk tohumlarını atan Alan Turing, düşünebilen makineler konseptini oluşturdu. Günümüzde Turing testi olarak bilinen testi geliştirdi. 


Teknoloji dünyasının bu en popüler konusu bir zamanlar bilim kurgudan ibaret iken günümüzde artık gerçeğe dönüşmüş durumda ve her geçen gün daha da gelişiyor. Teknoloji şirketleri her geçen gün bu konu hakkında daha fazla geliştirme yapıyor ve yapay zeka geliştirmeleri için daha fazla bütçe ayırıyor. Bugün telefonlarımızda kullandığımız Siri, Alexa vb. akıllı asistanlar yapay zekanın günümüzdeki örnekleri arasında. 


Tüm bunlar ile birlikte yapay zeka iş süreçlerinde de kullanılmakta ve kullanımı her geçen gün daha da artmakta. İşletmeler yapay zekayı karar alma süreçlerinde, verilerin işlenmesi ve anlamlı sonuçlar çıkarılmasında, otomasyon süreçlerinde, en verimli ve en iyi sonuçları üretmek için kullanıyor ve geliştiriyorlar. 
Tüm bunlar ile birlikte yine günümüzün popüler konularından olan makine öğrenmesi, derin öğrenme gibi konularda yapay zeka ile ilişkili konulardır. Keza veri biliminde de yapay zeka algoritmaları yoğun olarak kullanılmaktadır. 
Geleceğin en önemli yazılım teknolojileri konularından biri olan (hatta kimilerine göre en önemlisi olan) yapay zeka, özellikle son yıllarda daha da geliştirilen algoritmalar, daha yüksek kapasiteli donanımlar ile birlikte baş döndüren bir hızda gelişmeye devam ediyor. 
Tüm bu gelişmeler ile birlikte geleceğin dünyasının bugün bildiğimiz dünyadan çok farklı olacağı aşikar. 

BİZ SİZİ ARAYALIM