Nasıl Yazılımcı Olunur?

Nasıl Yazılımcı Olunur?

  • Nasıl Yazılımcı Olunur?
Nasıl Yazılımcı  Olunur?

Nasıl Yazılımcı Olunur?

Nasıl yazılımcı olunur? Yazılımcılar ne kadar kazanır? Yazılımcılar günde kaç saat çalışır? Yazılım ne kadar sürede öğrenilir? Yazılımcı hangi bölüm mezunu olmalıdır? Bu sorular günlük hayatımızda oldukça sıradan hale geldi. Yazımızda tüm bu sorulara cevap arayacak, yazılım ve yazılım uzmanlığı üzerine konuşacağız.  

 

Yazılımcı Kimdir?

Türk Dil Kurumu sözlüğünde yazılım;Bir bilgisayarda donanıma hayat veren ve bilgi işlemde kullanılan programlar, yordamlar, programlama dilleri ve belgelemelerin tümü” olarak anlamlandırılıyor. Yazılımcı ise dijital araçlar kullanarak yeni dijital araçlar oluşturabilen, oluşturduğu araçları uyumlu hale getirebilen kişilere denmektedir. İyi yazılımcı nasıl olunur sorusunun cevabı ise basit, gelişen teknoloji ile birlikte kendini güncelleyen, analitik düşünme yeteneğine ve problem çözme becerisine sahip olan kişiler yazılım sektöründe oldukça kolay yer edinebilirler. Tüm bu becerilerin üstüne bir de Impress Akademi’den yazılım eğitimleri de alırsanız yazılımcı olabilmeniz için tüm koşulları sağlamış olacaksınız.

Nasıl Yazılımcı Olunur?

Yazılımcı olmak istiyorum ama peki nasıl yazılımcı olacağım? Öncelikle temel bilgisayar becerilerine sahip olmanız gerekmektedir sonrasında ise Impress Akademi’den alacağınız yazılım eğitimleri ile en az bir dilde uzmanlaşmanız gerekmektedir. Bu noktada sizin öğrenme isteğiniz devreye girmektedir, yazılım eğitimi sırasında pratik yapmak, yazılım uzmanları ile iletişime geçmek oldukça önemlidir. Unutmayın ki yazılım eğitimi sonu olmayan bir süreçtir ve her an kendinizi geliştirmeniz gerekmektedir.

 

Yazılımcı Hangi Bölüm Mezunu Olmalıdır?

Diğer mesleklerin aksine yazılımcı olmak için keskin sınırlar yoktur fakat “ben bu işin okulunu okumak istiyorum” diyorsanız Bilgisayar Mühendisliği ya da Yazılım Mühendisliği bölümlerinde okumak sizin için doğru olabilir. Bu bölümlerden mezun kişiler işverenler tarafından da daha çok tercih edilmektedir ama yazılım öğrenmenin birden fazla yolu olduğunu da unutmamak gerekir. Impress Akademi’den alacağınız SAP ABAP eğitimi ile şirketlerin tercih edeceği bir yazılım uzmanı olabilirsiniz.

Yazılım Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

Bir programlama dilinde uzmanlaşmanız, geçmiş birikiminize ve öğrenme isteğinize bağlı olarak 3-6 ay arasında sürebilmektedir. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi asıl süreç bundan sonra başlamaktadır. İyi bir yazılımcı olabilmek için eğitmenlerinizin yönergelerine uymalı, eğitim esnasında ve sonrasında pratikler yapmalısınız. Impress Akademi’den alacağınız SAP ABAP eğitimi ile 3 ay içerisinde uzman yazılımcı olabilir, yazılım dünyasına hızlı ve etkin bir giriş yapabilirsiniz.

 

Yazılımcılar Günde Kaç Saat Çalışır?

Yazılım uzmanlarının günlük çalışma saatleri üstünde çalıştıkları proje, çalışma stilleri, çalışılan şirket ve konuya hakimiyet gibi pek çok etkenden etkilenmektedir. Tüm bu etkenlere rağmen yazılım uzmanlarının ortalama günlük çalışma saatleri 8-10 saat arasında değişmektedir. Bu sürenin dönemsel olarak farklılık gösterebileceği unutulmamalıdır. SAP ABAP danışmanı olan bir yazılımcı ise günde ortalama 6-8 saat arasında çalışmaktadır.

Yazılımcılar İngilizce Bilmek Zorunda mı?

Günümüz dünyasında kodlama dillerinde kullanılan ortak dil İngilizcedir.Bu yüzden evet, yazılımcılar belirli düzeyde İngilizce bilmek zorundadır. Yazılım alanında kendini geliştirmek, iyi bir yazılım uzmanı olmak isteyen herkes belirli düzeyde İngilizce bilmelidir. İngilizce bilmenin bir diğer artısı ise kaynak bulma kolaylığıdır.Yazılım alanında ki birçok kaynak global dil olan İngilizce olarak yazılıp yayınlanmaktadır. İleri seviye İngilizce bilen bir yazılım uzmanı bu kaynaklara çok rahat erişim sağlayabilir ve meslektaşlarının önüne geçebilir.

 

Bu yazımızda her geçen gün kendini yenilemeyi başaran yazılım sektörü ve bu sektörü ayakta tutan yazılımcılar hakkında konuştuk. Bir başka yazıda görüşmek üzere. 

Impress Akademi’nin Yazılım Eğitimleri Sizi Bekliyor!

BİZ SİZİ ARAYALIM