İş hayatında Verimlilik

İş hayatında Verimlilik

  • İş hayatında Verimlilik
İş hayatında Verimlilik

İş hayatında Verimlilik

 

18.yy’da İngiltere başlayan Sanayi Devrimi ile birlikte başlayan ve günümüze kadar şiddetini arttırarak gelen üretim-tüketim dengesizliği ve iş dünyasında rekabet olgusu, çalışma hayatında verimliliğin önemini ortaya çıkarmıştır. Daha az kaynak ve daha az iş gücü harcayarak daha fazla kazanç elde etme düşüncesi daha fazla kâr elde etmek için faaliyetlerini sürdüren şirketlere oldukça cazip gelmektedir. Ulusal ve uluslararası birçok firma verimliliklerini arttıracak yollar aramaya, yeni departmanlar kurmaya ve personellerine eğitimler vermeye çoktan başladı bile. Peki, siz neyi bekliyorsunuz? Bugünkü yazımızda verimlilik kavramını ve iş dünyasında verimliliği arttıran faaliyetler üzerine konuşacağız.  

 

Verimlilik Nedir? 

Verimlilik kelime anlamı olarak TDK sözlüğünde “Yatırılmış sermayenin, bir kuruluşun veya bir yatırımın gelir sağlayabilme olanağı” olarak yer almaktadır. Biraz daha sadeleştirmek gerekirse, verimlilik, minimum kaynak ve iş gücü kullanarak maksimum kazanç sağlayabilme yeteneği olarak açıklanabilir. Verimlilik günümüz ekonomisinde faaliyetlerde bulunan şirketler için oldukça önemli hale gelmiştir çünkü verimliliği sağlayabilen, kendi öz kaynakları ile üretimini arttırabilen her şirket, büyümek ve globalleşmek için en büyük adımı atmış demektir.

 

 

Verimlilik Formülü

 

İşletmelerde Verimliliğin Önemi

Hem işletmelerin ve verimlilik kavramın birinci amacı ortaktır. İkisi de asgari girdi ile azami çıktı kazancını amaçlar ve bu amaç uğruna faaliyetlerde bulunur. İşte tam da bu yüzden işletmeler için verimliliğin birinci önemi kâr arttırıcı bir olgu oluşudur. İşletmeler için bir diğer önemi yönetime sağladığı kolaylıklardır. Verimlilik kavramı sayesinde girdiler ve çıktılar arasında ki ilişki doğru bir şekilde okunur ve bu yönü ile verimlilik, işletme yönetimine de fayda sağlamaktadır.  

 

İşletmelerde Verimlilik Nasıl Arttırılır?

1 - Kaynak Yönetimi

İşletmelerde verimliliği arttırmak için yapılacak ilk düzenlemelerden biri kaynak yönetimidir. İşletme kendi öz kaynaklarını ne kadar kullanıyor, hangi kaynaklar kullanılmadan atığa dönüşüyor ya da kullanılan kaynaklar, üretilen ürünler ile uyumlu mu gibi sorular işletme tarafından cevaplanmalıdır. Yazılım sektöründe yer alan bir firma üzerinden konuyu örneklendirebiliriz. Hayali firmamız bir program için danışmanlık sağlamak istiyor fakat program konusunda henüz bir karara varılmamış. Verilecek kararda etkili olacak hususlar şunlar olmalıdır; Firma daha önce programlar için danışmanlık verdi, hangi program daha önce danışmanlık verdiğimiz programlar ile benzer ve danışmanlarımız hangi programı daha kolay kullanabilir olmalıdır.  Her program için yeni bir ekip kurmak yerine mevcut danışmanlara uygun programların seçilip onlara danışmanlık sağlanması hayali firmamız için oldukça verimli bir davranış olacaktır.

 

2 - Personel Yönetimi

Her bireyin farklı davranışlara sahip olduğu unutulmamalıdır. Her işi her personel yapabilir gibi düşüncelerden uzak durmak işletmeler için verimlilik arttırıcı faaliyetlerin başında gelir.  Personel için uygun olmayan bir işi zorla yaptırmak ve personeli bu iş zorlamak hem personelin iş gücü ve motivasyonunu azaltacağı gibi diğer personellerden üzerinde de olumsuz etki yaratacaktır. Bu ortamda verimliliği arttırmak bir yana var olan verimlilik düzeyinin de aşağı yönlü hareket ettiği görülecektir.   

 

3 - Önceliklendirme

Zaman ve iş yönetimi verimli çalışmayı sağlar bu yüzden verimlilik için oldukça önemli adımlardan biridir. Verimli çalışmayı sağlayacak adımlar ise işler arasında öncelik sırasına odaklanmak ve zamanı en iyi şekilde kullanmak olarak sıralanabilir. Zaman yönetimini doğru sağlamak uzun süreli projelerde elinizi oldukça güçlendirecektir.

 

4 – İyi İletişim

Verimliliği arttırmanın bir diğer yolu ise işletme çalışanları arasında sağlanan iyi ve sağlıklı iletişimdir. İnsanların sosyal bir varlık olduğunu unutmayın. Personelleriniz ile iyi ilişkiler kurmaya özen gösterin. Yatay iletişim ile personellerinizin size ulaşmasını kolaylaştırın. İşletmenizde sosyal gruplar oluşturun ve belirli günlerde ortak aktiviteler düzenleyin. Tüm bu sosyal aktiviteler çalışma verimliliğini arttıracaktır.

 

5 – Teknolojiden Yararlanın

Şirketlerin dijital dönüşümü, iş süreçlerini ve verimliliği arttırmada aktif rol oynamaktadır. Impress Bilişim ve Eğitim Teknolojileri, 20 yılı aşkın sektörel deneyimi ve proje deneyimli uzman danışmanları ile işletmenizin dijital dönüşümünü en kısa sürede size en uygun yollarla sağlar. Size sadece teknolojinin ve başarının keyfini sürmek kalır.

 

6 – Değerlendirme

Verimliliğin uzun bir süreçten oluştuğu unutulmamalıdır. Verimliliği arttırmak için hayata geçirdiğiniz uygulamaları düzenli olarak raporlaştırın ve aradaki farklara odaklanın. İşleyiş hakkında bilgi sahibi olun, gereksiz uygulamaları ortadan kaldırın. Unutmayın ki verimliliği arttırmak adına yaptığınız her işlem pozitif sonuç vermeyebilir, önemli olan bu yolda kararlı olmanız.

 

Son Söz

Verimlilik, hem üzerinde yaşadığımız dünyanın kaynaklarını doğru kullanmak hem de işletmelerimizde modern dünyaya ayak uydurmak için oldukça önemlidir. Yukarıda bahsettiğimiz adımları uygulayarak ve biraz da kararlı olarak hem işletmeniniz dijital dönüşümünü sağlayabilir hem de verimliliğinizi arttırabilirsiniz. Daha az kaynak kullanarak daha fazla kazanç elde etmeyi kim istemez …

 

BİZ SİZİ ARAYALIM