MDX(Multi Dimansional eXpression) ile OLAP Verilerini Sorgulama Eğitimi - Online, Uygulamalı | 0216 450 02 02

MDX(Multi Dimansional eXpression) ile OLAP Verilerini Sorgulama Eğitimi

MDX(Multi Dimansional eXpression) ile OLAP Verilerini Sorgulama

MDX(Multi Dimansional eXpression) ile OLAP Verilerini Sorgulama Kursları

Impress Akademi'nin MDX (Multi-Dimensional Expression) ile OLAP Verilerini Sorgulama Eğitimi, OLAP (Online Analytical Processing) verilerini sorgulamak ve analiz etmek isteyenler için tasarlanmış kapsamlı bir programdır. Bu eğitim, katılımcılara MDX sorgu dilini ve OLAP veri modellerini anlama ve kullanma becerilerini kazandırır. Kurs süresince, katılımcılar çok boyutlu veri küplerini anlamayı, MDX sorguları oluşturmayı, OLAP verilerini filtrelemeyi ve analiz etmeyi öğrenirler. Ayrıca, katılımcılar MDX fonksiyonlarını, set ifadelerini, üst düzey dil öğelerini ve OLAP verileriyle etkileşimli raporlar oluşturmayı da ele alırlar.

MDX ile OLAP Verilerini Sorgulama Eğitimi, sektörde deneyimli veri analizi uzmanları tarafından verilir ve interaktif derslerle desteklenir. Bu sayede katılımcılar teorik bilgiyi uygulamada kullanma fırsatı bulurlar. OLAP verilerini etkili bir şekilde sorgulamak ve analiz etmek isteyenler için en iyi kurslardan biridir.

MDX(Multi Dimansional eXpression) ile OLAP Verilerini Sorgulama Eğitimi 
MDX, çok boyutlu nesneleri tanımlamak ve OLAP veritabanlarında çok boyutlu verileri sorgulamak ve işlemek için geliştirilmiş bir sözdizimi olan çok boyutlu İfadelerin kısaltmasıdır. MDX'in amacı, çok boyutlu veritabanlarından verilere erişmek için sorgular oluşturmayı daha kolay ve daha sezgisel hale getirmektir. SQL, ilişkisel veritabanları için bir sorgu dili olduğundan, MDX OLAP veritabanları için tasarlanmış bir sorgu dilidir. MDX, temel olarak, sorgular ve çok boyutlu verilere komut dosyası erişimi için kullanılan bir SQL uzantısıdır. MDX sorguları, boyutlarla ilgili gerçekleri geri getirerek bir SQL Server Analysis Server küpünde depolanan verilere erişim sağlar. Çok boyutlu veri kaynaklarını sorgulamak karmaşık bir görev olabilir ve iyi düşünülmüş bir sözdizimi işi çok daha kolaylaştırır.

Eğitimin amacı nedir?
MDX ifadelerini kullanarak verimli ve yüksek performanslı bir şekilde OLAP veritabanlarında nasıl sorgulama yapılacağını öğretmektir.

Kimler için uygundur?
Yazılım geliştiriciler, veritabanı yöneticileri, iş analistleri ve raporlama uzmanları için uygun bir eğitimdir.

Eğitim İçeriği 
Eğitim süresi: 18 Saat (3 Gün) 
Ön Koşul:
OLAP Temel Kavramlarını Anlamak, Temel SQL Bilgisi 

 • Veri Ambarı ve OLAP kavramı 
 • MDX nesnelerini Anlama 
 • MDX İfadelerini Kullanma 
 • OLAP Küplerinden Değer Alma 
 • Basit MDX Sorguları Oluşturmak 
 • Set ifadelerini Oluşturmak ve Yönetmek 
 • Gruplamalı Fonksiyonları Kullanmak 
 • MDX Sorguları ile Örnek Uygulama 
 • Hesaplamalı Hücereleri Kullanmak 
 • SQL Server 2008 BI Development Studio 
 • NET ile Analiz Servisi Veri Küplerine Erişmek ve İşlem Yapmak 

İletişim Formu

BİZ SİZİ ARAYALIM